מפעלות

תרום עכשיו לפעילות מפעלות

יש לבחור אופציה אחת מבין האפשרויות מעלה

מפעלות לפעול ולעלות
חנה, בת 26, היא אישה נעימה ומיוחדת שסובלת מדיכאון ומכפייתיות אובססיבית. במשך שנים היא כמעט ולא יצאה מפתח ביתה, בעקבות התקפי החרדה שהיו תוקפים אותה לפתע בהיותה בחוץ. החיים בתוך הבית היו משמימים, אך החיים מחוצה לו היו מפחידים, והפחד שיתק את חנה לגמרי.
לפני שנה וחצי קיבלה חנה אישור לשירותי סל שיקום ממשרד הבריאות. היא פנתה בטלפון ל"מפעלות" של "חסדי יוסף", ובפיה בקשה חריגה: היא מעוניינת בליווי מקצועי, אך ורק בין כתלי ביתה.
ב"מפעלות" המוטו הוא: כל אחד כפי צרכיו, ולכן זכתה חנה בביקור בית של העובדת הסוציאלית המסורה שהחלה ללוותה מעתה ואילך. מאותו היום החלו חייה של חנה להשתנות. ביקור רדף ביקור, ושיפור רדף שיפור. בסבלנות ובעקביות הובילה העו"סית מהלך שנראה היה בלתי אפשרי.
יש לי חלום
במהלך השיחות סיפרה חנה שהיא מאד אוהבת ילדים, ושהיא חולמת לעבוד עם ילדים. "אבל אני לא יכולה לצאת מהבית, ובכלל, אף אחד לא יקבל עובדת חולת נפש", אמרה חנה שוב ושוב. אך ב"מפעלות" קרם החלום עור וגידים והפך למציאות. ברוריה, מדריכת השיקום הנפלאה, יצאה עם חנה ביחד לעבודה במעון. תחילה עבדה חנה שעתיים ביום, רק פעמיים בשבוע- בימים שברוריה התלוותה אליה. אך טעמה המתוק של העשיה, ותחושת הניצחון על המוגבלות הובילו את חנה הרחק… כיום חנה עובדת במעון במשרה מלאה, בשכר. היא מאמינה בעצמה ובכוחותיה, שבה לתפקוד מלא, ואומרת "תודה" למפעלות כל בוקר מחדש!

 

אם אתה יכול לחלום על זה, אתה יכול לעשות את זה (וולט דיסני)

שינוי ובינוי

נתן, אב לשבעה ילדים, סובל מסכיזופרניה ומאוזן תרופתית. מאז שהקים את ביתו ניסה לשאת בעול הפרנסה בדרכים שונות. הוא עבד כקופאי, כסדרן, כמשלוחן… יום כן, יום לא. התסכול ליווה אותו לכל מקום, וגם מעבידיו המתחלפים חשו חוסר אונים, צר היה להם לפטרו, אך לא היתה ברירה. מאז שהחל נתן לקבל ליווי ב"מפעלות", השתנה המצב ללא הכר. העו"ס ומדריך השיקום דנו אתו בנושא העבודה, ונתן החליט שהוא מתאים בכלל לעבודה עם קשישים. בשנה האחרונה נתן מלווה שלושה קשישים, משרה מלאה של ממש. הקשישים שלו אוהבים אותו ומעריצים את סבלנותו ועקביותו, ונתן מרוצה מיכולתו לפרנס את ביתו, הוא קיבל מעמד חדש בבית וכבוד במשפחה ובקהילה. הוא מלא במוטיבציה ושמחת חיים, ומקרין את שמחתו על סביבתו.

מערכת השיקום של מפעלות נותנת מענה מקצועי לזכאי סל שיקום של משרד הבריאות בתחום הליווי בדיור. במפעלות רואים את המתמודד בתוך מעגלי החיים הטבעיים שלו. לכן, בנוסף לעבודה אישית מעמיקה עם המתמודד, ומתוך השקפת עולם הרואה בתא המשפחתי ערך עליון ומקור השפעה משמעותי, ישנו דגש על תהליכים והתערבויות ברמה המשפחתית והקהילתית. במפעלות משקיעים משאבים רבים בבניית תוכנית החלמה אתגרית אך יישומית, בשיתופו המלא של המתמודד.

דילוג לתוכן