בית תמחוי

זימבבואה? אנגולה? בנגלה דש? זה כאן!
כן, גם בישראל, זו שבכותרותיה דיונים על אחוזי שומן וכמויות סוכר, זו שבעיתוניה פרסומי מסעדות יוקרה, ישנם אנשים רעבים. כן, גם כאן ועכשיו, בשנות האלפיים, ישנם ילדים ומבוגרים שהולכים לישון כשהם מצפים לאוכל…שמגיע רק בחלומותיהם. ב"חסדי יוסף" נחשפים למציאות הנראית כלקוחה מארצות מתפתחות, אך לצערנו היא קיימת, ועוד איך.
כולנו מבינים שאוכל- זה לא רק מה שיש (או שאין) לנו בצלחת. כשיש אוכל – יש חיים. יש ביטחון. כשאדם מתהלך ואת ראשו מעסיקה שאלה קיומית, אין לו אפשרות לעסוק בכל תחום אחר. הקיום הפיזיולוגי הוא התנאי הבסיסי והראשוני לניהול חיים תקינים. בין כל מפעלי החסד והעשיה של "חסדי יוסף", הקמת ותפעול בית התמחוי לפני כארבעים שנה היתה מפעל החיים הראשון של העמותה, והיא נשמת אפה ודופק חייה גם היום.
בהתאם למוטו של העמותה "מעגל תמיכה בונה עתיד", אנו מתחילים את הבניה מהשלב הראשון והיסודי- שמירת הביטחון התזונתי של כל פונה באשר הוא.
מעינוי לשינוי
בבית התמחוי של "חסדי יוסף", מוגשת בכל יום ארוחה חמה וטעימה, מגוונת ומזינה. בבית התמחוי סועדים בכל ארוחה מאות נזקקים, צעירים ומבוגרים, גלמודים וקשישים, מכל רחבי העיר. לרובם זו המנה היחידה ביום. המנה, הניתנת ברמת הגשה ואסתטיקה גבוהה, מורכבת מכל אבות המזון. התפריט מתוכנן בליווי תזונאית מוסמכת. בכך מהווה המנה עוגן חיוני והכרחי להמשך תפקוד בכל תחומי החיים.
יותר ממשהו לקחת הביתה…
בנוסף למנות המוגשות באולם האוכל של בית התמחוי, נארזות מאות מנות נוספות ונשלחות לבתי משפחות. חלקן זקוקות לכך בשל תנאי חיים מורכבים מתמשכים, וחלקן בשל מצבי קושי או מחלה זמניים. מביניהן קיימות משפחות ברוכות ילדים, שהמנה הארוזה מבית התמחוי היא המזון הכמעט יחיד המוגש לשולחן במהלך היום.
בבתים רבים, עצם קיום המנות המוכנות אינו מהווה רק בטחון תזונתי, אלא יותר מכך- הוא מהווה גשר לחיים נורמליים, לתיפקוד הורי, לניחוח משפחתי ולאווירה של בית אמיתי.
…והרבה יותר ממשהו לאכול
בבית התמחוי של "חסדי יוסף" מוזמן כל אחד לקבל יחס חם וחברי, התעניינות אמיתית בגובה העיניים והכרות אישית, וגם- מנה טעימה. אצלנו מודעים לכך שרבים מהנזקקים הינם קשי יום ובודדים, שהשהות בבית התמחוי היא המפגש החברתי היחיד בסדר יומם. כאן, רגשות הדחיה והאומללות נותרים בחוץ, לפני שיורדים את חמש המדרגות לאולם האוכל. כאן הם מתקבלים בכבוד ובאהבה ומרגישים תחושת שייכות נפלאה. כאן כולם מחייכים, ואין מחיצות בין הנותנים והמקבלים. כאן, רבים מאלו שנזקקו למזון לאורך תקופה שיקמו את חייהם באמצעות כניסה למערך ההתנדבות ב"חסדי יוסף", וקיבלו טעם חדש בחייהם. כאן הם התחילו לחיות מחדש

דילוג לתוכן